RADY A TIPY


Jak správně vybrat LED žárovku?

 

U každé žárovky uvádíme technickou specifikaci s údaji. Pokud si nejste jisti, následující řádky Vám vysvětlí, co který údaj znamená a pomůžou při výběru ideálního svítidla pro Váš záměr:

 

Patice/závit

Typ závitu se musí shodovat s Vaším svítidlem. Nejobvyklejší typ závitu je E27, jedná se o klasický velký závit obvyklý například u lustrů. E14 je klasický malý závit, někdy označován jako miňonky. GU10 je patice pro bodovky, G9 je patice používaná v novějších svítidlech, MR16 a G4 jsou patice obvykle přizpůsobené na 12V napětí.

Pokud si stále nejste jistí, s největší pravděpodobností bude typ závitu napsán i na žárovce, kterou si přejete vyměnit.

 

Barva světla

Barva světla se udává v Kelvinech, čím nižší číslo, tím teplejší, čím vyšší číslo, tím studenější. Obecně také platí, čím je světlo LED žárovky chladnější, tím má vyšší svítivost.

Teplá bílá – její barevné spektrum je 2700- 3500 °K. Nažloutlá hřejivá barva světla, která se blíží světlu běžné žárovky - používaná většinou v domácnostech. Je vhodná do dětských pokojů, ložnic, obývacích pokojů a všude tam, kde se chcete cítit příjemně.

Neutrální bílá - má bílé, ostré světlo (4300 - 5500 ° K). Barva se blíží přírodnímu dennímu světlu. Osvětlené předměty mají chladnější. Je vhodná zejména pro osvětlení pracoven nebo do lamp pro čtení.

Studená bílá - má namodralé, chladné světlo (6100 - 7500 ° K). Předměty i osoby pod ní vypadají nepřirozeně namodralé. Tento druh světla se hodí převážně na osvětlování skladů nebo venkovních prostor. Při tomto světle se méně unaví oči, než při teplé barvě. Je proto vhodné je použít i v místnostech, kde se dlouhodobě pracuje s počítačem.

 

Počet diod

Udává počet diod v dané LED žárovce. Ale pozor, jednoduchá matematika čím více diod, tím více světla, neplatí. Záleží z velké míry na kvalitě konkrétních diod. Takže rozhodujícím ukazatelem svítivosti dané led žárovky je veličina světelný tok, podle kterého se přepočítává ekvivalent k běžné žárovce.

 

Napájení

Většina LED žárovek je určena pro 220V, ale jsou i LED žárovky určené pro napětí 12V, proto si nezapomeňte zkontrolovat tento parametr.

 

Výkon

Udává spotřebu žárovky ve Wattech. Spotřeba led žárovek je většinou o 80-90% nižší než spotřeba běžných žárovek. U LED žárovek neplatí automaticky, že čím víc Wattů, tím víc světla. LED technologie se stále vyvíjí rychle dopředu, proto například současné 5W žárovky mohou svítit lépe než rok staré 7W.

Životnost

Výrobci udávaná životnost se pohybuje v rozmezí od 50.000 do 100.000 hodin, což je výrazně delší doba než u běžných žárovek. Navíc u LED diod nevadí časté vypínání a zapínání, protože nemají tepelné vlákno, které se teplem a chladnutím protahuje a zkracuje až praskne.

 

Rozptyl světla

Úhly do 120 stupňů jsou poměrně výrazně směrové, hodí se tedy k osvětlení určitého místa, například konkrétního předmětu. Žárovky s úhlem svitu 120° se nejčastěji využívají například v lampách a podhledech, zatímco do lustru doporučujeme LED žárovku s rozptylem světla 270° a víc, které zvládnou osvětlit celou místnost.

 

Světelný tok

Zásadní parametr, který nám udává svítivosta žárovky- čím více lumenů, tím větší svítivost. Pro srovnání nabízíme tabulku svítivosti pro klasické žárovky s kovovými vlákny:

25 W 210 lm

40 W 410 - 430 lm

60 W 700 - 750 lm

75 W 920 - 970 lm

100 W 1300 - 1400 lm

Tuto tabulku používáme k vytvoření nejdůležitejšího ukazatele - ekvivalent běžné žárovky, který Vám řekne, jako jak silná běžná žárovka svítí naše LEDka.

 

Stmívatelnost

Zatímco u běžných žárovek není se stmívatelností problém běžné LEDky nebudou se stmívačem fungovat. Stmívatelnost je způsobena regulací proudu - čím méně proudu běžná žárovka dostává, tím méně svítí, a naopak. LED žárovce stačí relativně málo, aby svítila naplno. Běžné LED žárovky tedy nejsou stmívatelné, je třeba si pořídit speciální stmívatelnou LED žárovku, která bude na stmívače fungovat. Stmívatelná LEDka má složitejší konstrukci, proto jsou stmívatelné led žárovky dražší, než obyčejné.

Naproti tomu jsou všechny naše LED pásky stmívatelné.

 

 

 

 

Co jsou to LED pásky?

LED pásky jsou vsazené LED diody do samolepícího ohebného pásu. Díky své konstrukci je pásek velice dobře ohebný, což umožňuje osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti. Diodové LED pásky jsou na zadní straně opatřeny samolepící oboustrannou 3M páskou, která se vyznačuje výbornou přilnavostí, pevností a je velmi snadná k instalaci.

V naší nabídce najdete LED pásky v různých variantách a barevných provedeních. Nabízíme například LED pásky bez ochrany pro instalaci do suchých prostor, LED pásky s ochranou IP50 jsou chráněné proti stříkající vodě (nejsou vhodné do vlhkého prostředí), nebo vodotěsné typy s ochranou IP68, které mohou být i  ponořeny do vody.

Jak dělit LED pásek?

LED pásky je možné stříhat i klasickými nůžkami. Je ovšem nutné LED pásky stříhat na předem označených místech. Minimální délka LED pásku (neboli délka jednoho modulu) je obvykle 2.5, 5 a 10 cm.

 

Jak nalepím LED pásek?

LED pásky jsou opatřeny kvalitní lepící značkovou 3M páskou. Před nalepením LED pásku je nutné povrch umýt a odmastit. Doporučujeme LED pásek lepit především na hladké povrchy nebo zakoupit jednu z hliníkových lišt pro LED pásky. Nabízíme také LED pásky v tzv. PE rukávu, které standardně 3M pásku neobsahují. Tyto LED pásky doporučujeme přilepit pomocí silikonu k předem odmaštěnému povrchu.

Opravdu LED svítidla šetří výdaje za energie?

Při porovnání nákladů na osvětlení za určité období jsou rozhodující náklady za spotřebovanou elektrickou energii. Energetické využití výkonnějších světelných LED diod na rozdíl od výbojových zdrojů či klasických i úsporných žárovek vede k velkým úsporám.

Cena je sice vyšší, pohybuje se od cca 150,-Kč za 2,8W náhradu klasické 25W žárovky do cca 600,-Kč za 13W náhradu 100-120W klasické žárovky. Životnost je ovšem 30 000 - 50 000h, tj. okolo 3-6 let nepřetržitého svícení. Cyklus výměny jedné žárovky za běžného provozu v domácnosti se tudíž pohybuje okolo 5-80 let podle potřeby svícení.

Při výměně wolframové (klasické vláknové), či fluorescenční(úsporné) zářivky za LED žárovku poznáte úsporu již během jednoho roku. Při výměně více žárovek se běžně jedná o tisíce uspořených korun ročně.

 

Co znamená RGB?

RGB (red-green-blue) je způsob zobrazovaní a míchání barev. RGB svítidla jsou schopny svítit jakoukoliv barvou.

 

 

 

 

YTM2M